پرورش و نگهداری ماهی های آکواریومی

lاطلاعات مفید در مورد ماهیان زینتی آب شیرین و آب شور و گیاهان آکواریومی وماهیان گوشتخوار و گیاه خوار

پاسخ به سوالات بازدید کنندگان عزیز

دوست خوبم محمد که آدرس وبلاگشون http://www.tabrantey.blogfa.com هست :

من چند روزی که آکواریوم خریدم .اما اطلاعات من در مورد ماهی ها خیلی کمه میخواستم بدونم به نظر شما چه نوع ماهی بخرم .اثلا گیج موندم.حتما منو راهنمایی کنید .خیلی ممنون.

در پاسخ سوال شما چند نکته رو می گم تا دستتون باز تر باشه واسه انتخاب ماهی . اگه برای شما که تازه آکواریوم خریده اید و کم تجربه هستید مسئله ی تکثیر در میون نباشه و فعلا نگهداری رو در نظر بگیریم ، به نظر من مهمترین فاکتورهای انتخاب ماهی  جهت نگهداری :نوع ماهی از حیث گوشتخوار یا گیاهخوار یا همه چیز خوار بودن ، اندازه تانک و همزیستی می باشد که در زیر به توضیح هر کدوم می پردازم .

1- ابتدا شما باید انتخاب کنید که چه نوع ماهی ای را می خواهید نگهداری کنید ، نگهداری ماهی های گیاهخوار سخت تر از سایر ماهی ها هست و معمولا به آکواریومیست های مبتدی پیشنهاد نمیشه چون به تجربه و مراقبت بیشتری احتیاج داره. در عوض به علت جثه کوچک تر به فضای کمتری نیاز دارند و آرامش بیشتری به محیط اطراف خود می دهند . همزیستی گیاهخواران با ماهی های دیگر بیشتر از گوشتخواران هست و در صورتی که می خواهید تنوع ماهی داشته باشید برای انتخاب دست شما باز تر می شود.

2- شما باید متناسب با اندازه آکواریوم خود ماهی انتخاب کنید تا ماهی ها فضای کافی برای شنای آزاد داشته باشند . بیشتر ماهی های گوشتخوار اندازه بزرگی دارند و در صورتی که حجم آکواریوم شما کمتر از 80 لیتر هست قید این ماهی ها را بزنید : پنگوسی ، اسکار ، نایف ، آروانا ، اسکار ، سیچلایدها ، فلاور ، پیرانا ، جک دمپسی ، سورم ، گرین تلور ، دیسکس ، گورامی اسفرناموس ، پرت و سایر ماهی هایی که در بلوغ بیش از 15 سانتی متر طول دارند .

3- در مورد همزیستی بحث گسترده است و من تنها به چند مثال اکتفا می کنم . ماهی های زیر رو میتونید با هم نگهداری کنید :

اسکار ، فلاور ، سیچلاید گورخری ( تگزاس) ، پرت ، نایف (تنها یک عدد) ، پنگوسی گوشتخوار ، ردتیل ، گرین تلور ، پیرانا ، جک دمپسی ، زندانی ، جویل فیش ، پوزه میمونی ، سورم و البته باید این ماهیان حتما در یک اندازه باشند و گر نه فیلم گلایدیاتور رو به صورت زنده می بینید .

سیور دالر ، انواع شارک ، پنگوسی گیاهخوار ( پنگوسی ها همه چیز خوارند ولی یک نوع ماهی خوار دارند گه سیاه هست و به پنگوسی گوشتخوار معروف است و نوع دیگر با رنگ روشن به گیاهخوار معروف هست) ، لوچ دلقک ، بلک گوست ، گلدفیشها ، تایگر بارب و بارب حلبی ، گوارمی دارف .

زنده زا ها ( مولی-گوپی-پلاتی-دم شمشیری) ، انواع دانیو ها ، بلک گوست کوچک ، انواع تتراها ، گوارمی دو خال و آبی ، انواع لوچ ها، گلدفیشها ، رزی بارب و البته کت فیشهای لجن خوار و کوریدوراس را میشه با همه نوع از ماهی ها نگهداری کرد.

از ماهی فایتر نر هم یک عدد در آکواریوم میشه نگه داشت که بهتره گوپی نر و تایگر بارب نداشته باشی .

بعضی از ماهی هایی که می خری تغذیه شون رو از کف آب می گیرن ( کتفیشها ، لوچ ها ، کوریدوراس ، پرت و بلک گوست و ...) ، پس نوع غذاشون باید طوری باشه که به کف آب بره . سعی کن ماهی هایی مثل انجل و دیسکس و دالر رو گروهی نگهداری کنی و اگه از این ماهیها خوشت اومد ، فقط آکواریومت رو به این ماهی ها اختصاص بدی ( البته لجن خوار و کوریدوراس و لوچ مساله ای نداره) و اگه می خوای از ماهیهات بچه بکشی از زنده زا ها شروع کن .

 امیدوارم تونسته باشم کمکت کنم و این قول رو می دم که یک مقاله کامل به همراه آلبوم عکس انواع ماهی  به زودی زود در وبلاگ قرار بدم . از اینکه به وبلاگ خودت سر زدی ممنون.

 
+ نوشته شده در  ساعت 11  توسط plus  |